MENU

Fun & Interesting

How to Price Your Baked Goods - From Labor to Profit!

Janelle Copeland 74,897 lượt xem 3 years ago
Video Not Working? Fix It Now

In this video, I'll be breaking down EVERYTHING that goes into pricing your products/services for PROFIT. I'll be covering cost of ingredients, time, labor, margin vs. markup, packaging, overhead and PROFIT.

***IMPORTANT LINKS***
Follow Janelle at:
Instagram: https://www.instagram.com/janellecopeland/
Pinterest: https://www.pinterest.ca/janellecopeland/_created/
TikTok: https://vm.tiktok.com/ZMR5jeQmT/

For NEW EPISODES of the PUSH Podcast listen here:
Apple: https://apple.co/3yUI3as
Spotify: https://spoti.fi/2YDH3LD

Download my pricing guide here:
https://pricing.janellecopeland.com/pricing-guide36228864

Join the waitlist for my MASTERCLASS, Passion To Profit:
https://www.janellecopeland.com/about

Learn about the 12 ways I can help YOU:
https://www.janellecopeland.com


Timestamps
0:00 Intro
0:17 How to shop for ingredients
2:39 How do you charge for Parchment paper?
4:21 Making Rice Krispies treats
6:56 Calculation breakdown!
7:34 Ingredients
8:31 Packaging
9:16 Overhead
9:49 Labor
10:18 PROFIT

Comment