MENU

Fun & Interesting

Why Bilona Ghee (A2 Desi Ghee) Is So Expensive | So Expensive | Business Insider

Business Insider 4,201,787 2 years ago
Video Not Working? Fix It Now

Bilona ghee is ghee that’s hand-churned from the milk of native South Asian cows. Whereas factory-made ghee sells in India for around 585 rupees per kilogram, bilona ghee can cost up to 1,900 rupees per kilogram — over three times as much. Compared to industrial ghee, it takes much longer to make, but the end product is nuttier and more aromatic. Outside of India, it can sell for over $100 per kilogram. MORE SO EXPENSIVE VIDEOS: Why Professional Colored Pencils Cost 14 Times More Than Crayola | So Expensive | Business Insider https://www.youtube.com/watch?v=FTnX0hFew6Q Why Mangosteen, The Viral TikTok Fruit, Is So Expensive | So Expensive | Business Insider https://www.youtube.com/watch?v=E20Ljm5D7yU Why Climbing Mount Everest Is So Expensive | So Expensive | Business Insider Marathon https://www.youtube.com/watch?v=Yxigd9dlsd8 ------------------------------------------------------ #hee #SoExpensive #BusinessInsider Business Insider tells you all you need to know about business, finance, tech, retail, and more. Visit our homepage for the top stories of the day: https://www.businessinsider.com Insider Business on Facebook: https://www.facebook.com/businessinsider Insider Business on Instagram: https://www.instagram.com/insiderbusiness Insider Business on Twitter: https://www.twitter.com/businessinsider Insider Business on Snapchat: https://www.snapchat.com/discover/Business_Insider/5319643143 Insider Business on TikTok: https://www.tiktok.com/@businessinsider Why Bilona Ghee (A2 Desi Ghee) Is So Expensive | So Expensive | Business Insider

Comment