MENU

Fun & Interesting

Why Cashew Nuts Are So Expensive | So Expensive

Business Insider 7,267,502 4 years ago
Video Not Working? Fix It Now

One kilogram of cashews can cost $10 wholesale — over seven times as much as peanuts. And in the US, retail prices for raw whole cashews can reach $15 per pound. But cashews are more complex than most other nuts. Each cashew kernel grows inside a toxic shell. It must be carefully extracted from this shell and rigorously processed to ensure that the caustic liquid inside the shell is completely destroyed. So, how are cashews processed? And is this what makes them so expensive? The processing of cashews is becoming widely automated, though it is still done by hand in many factories in Sri Lanka. Olam and the International Nut & Dried Fruit Council are not associated with this video. MORE SO EXPENSIVE VIDEOS: Why Bamboo Salt Is So Expensive | So Expensive https://www.youtube.com/watch?v=NoJwmTojdWk&t=19s Why Japanese Chef’s Knives Are So Expensive | So Expensive https://www.youtube.com/watch?v=7dZmeh_28Eo&t=19s Why Is Housing In Hong Kong So Expensive? | So Expensive https://www.youtube.com/watch?v=cs5L3c40cvk&t=39s ------------------------------------------------------ #CashewNuts #SoExpensive #BusinessInsider Business Insider tells you all you need to know about business, finance, tech, retail, and more. Visit us at: https://www.businessinsider.com Subscribe: https://www.youtube.com/user/businessinsider BI on Facebook: https://read.bi/2xOcEcj BI on Instagram: https://read.bi/2Q2D29T BI on Twitter: https://read.bi/2xCnzGF BI on Amazon Prime: http://read.bi/PrimeVideo Why Cashew Nuts Are So Expensive | So Expensive

Comment